JCI UK Past National Presidents

Year            

Surname

First Name / Initials    

JCI Chamber

1928-30

Bone

G M 

Lincoln

1930-31

Dodd

J  S 

Oldham

1931-33

Cahill

Sheffield

1933-34

Allday

R P 

Birmingham

1934-35

Wright

F A 

Nottingham

1935-37

Howitt

W A 

Lincoln

1937-39

Flather

G M 

Sheffield

1939-45

Dalzell

J L 

Nottingham

1945-47

Bailey

Joe M 

Birmingham

1947-48

Fearnehough

R S 

Sheffield

1948-49

Chapman

F W 

Nottingham

1949-50

Edmonds

Walsall

1950-51

Robertson

Jim B 

Teesside

1951-52

Halliwell

I C 

Oldham

1952-53

Aylett

Don W 

Nottingham

1953-54

Crowther

D H 

Burnley

1954-55

Wood

Peter (A L) 

Sheffield

1955-56

Jessel

Leon  

Walsall

1956-57

Andrews

Mervyn F 

Bridgwater

1957-58

Hornsby

J A Ken

Northampton

1958-59

Greatrix

Stanley C 

Birmingham

1960-61

Wilcox

Malcolm

London

1961-62

Haak

Daniel J 

Southampton

1962-63

Hepworth

Tony (G A) 

Bradford & London

1963-64

Wooldridge

S John

Birmingham

1964-65

Burn

G Raymond 

York

1965-66

Hope

Iain E F 

Manchester

1966

Dowling

J Ron

Slough

1966-67

Buchanan-Spence

Ian 

Warrington

1968

Burnham

Harry

London

1969

Rowling

Gordon I 

Leeds

1970

Wilson

Peter T 

Coventry & York

1971

Bodmer

Gerald E 

London

1972

Hope

Richard G 

Reading

1973

Ashton

Mike J 

Birmingham

1974

Nicolson

Don D 

York

1975

Moran

David J 

Bradford

1976

Hawden

Brian T 

Peterborough

1977

Broderick

Derek N 

Goole

1978

Moran

Peter 

Rotherham

1979

Facey

Hugh D 

Teesside & Sheffield

1980

Rees

Brian G 

Port Talbot, Teesside & Wolverhampton

1981

Wright

George E 

Hull

1982

Ferris

Robert T 

Belfast

1983

McKnight

Michael S 

North Staffs

1984

Kaiper-Holmes

Neil

Doncaster

1985

Mander

Mike L

Birmingham

1986

Buckingham

Ann E 

Keast (now Buckingham)

1987

Coleman

Rodney 

Antrim

1988

Bonfield

Stephen C 

Calderdale

1989

Jakubowska

Diana 

Cambridge

1990

Lockhart

Erica A

East Surrey

1991

Towers

Colin 

Doncaster & North Allerton

1992

Cullens

Allen 

Preston & Oldham

1993

Stafford

Paul 

Coventry & Lincoln

1994

Bowes

Robert 

Milton Keynes

1995

Hayward

Chris 

Winchester & Taunton Deane

1996

Miller

Barry 

East Surrey & London

1997

Bottomley

Keith 

North Staffs

1998

Pheasant

Karen

London

1999

McGarry

Shaun 

Boston

2000

Hawkins (now Mitchell)  

Christine 

Horsham

2001

Croot

Kay 

Kirklees

2002

Dilger

Joseph 

London

2003

Kelly

Stephen 

Londonderry

2004

Greenfield

Sally-Anne

Leeds

2005

Lea

Julia

Southampton

2006

Stone

Jonathan

Wakefield

2007

Fitzsimmons

Amanda

Birmingham

2008

Mills

Sarah-Jane

Doncaster

2009

Best

Charlotte

Doncaster

2010

Young

Lesley

London

2011

Cowell

Allison

Boston

2012

Malvik

Solveig

London

2013

Emma

Eastwood

Leeds

2014

Kate

Senter

Sheffield

2015 Drew Charman

Southampton

2016 Sarah Beckwith London